Trodnevno slabljenje dinara nije pokazatelj većih i trajnijih poremećaja, već predstavlja očekivanu reakciju tržišta na sezonski veću deviznu tražnju od strane domaćih preduzeća, kao i na odluku FED-a da počev od januara smanji obim programa kvantitativnih olakšica.Slična kretanja valuta su ovih dana primetna i kod valuta zemalja u regionu koje imaju režim fluktuirajućeg kursa. Zbog nedovoljne razvijenosti i visoke integrisanosti domaćeg deviznog tržišta u svetske tokove, početne reakcije kursa domaće valute na slične vesti su po pravilu prenaglašene.
Trodnevno slabljenje dinara nije pokazatelj većih i trajnijih poremećaja, već predstavlja očekivanu reakciju tržišta na sezonski veću deviznu tražnju od strane domaćih preduzeća, kao i na odluku FED-a da počev od januara smanji obim programa kvantitativnih olakšica, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
Slična kretanja valuta su ovih dana primetna i kod valuta zemalja u regionu koje imaju režim fluktuirajućeg kursa. Zbog nedovoljne razvijenosti i visoke integrisanosti domaćeg deviznog tržišta u svetske tokove, početne reakcije kursa domaće valute na slične vesti su po pravilu prenaglašene.
Kako se navodi u saopštenju, NBS će nastaviti i dalje da pažljivo prati kretanja na deviznom tržištu i da po potrebi interveniše i prodajom i kupovinom deviza, obezbeđujući pre svega stabilnost funkcionisanja deviznog tržišta, odnosno ublažavanje prekomernih oscilacija deviznog kursa.